Nastanak i uspon reprezentacije BiH. Nekada je plasman na Svjetsko prvenstvo za ovu državu izgledao kao san, a danas se taj san napokon ostvario. Kroz ovu priču uz legende nogometa vodi vas sportski novinar i komentator Sabahudin Topalbećirević.
Film je snimljen 2009. godine kada je Miroslav Ćiro Blaževć bio trener fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine. Autor prati radnju smo nekoliko dana prije i za vrijeme odlučujuće utakmice za odlazak na Svjetsko prvenstvo u JAR 2010. koju su "Zmajevi" igrali protiv Portugala.
Dokumentarni film „Škija“ u produkciji Federalne televizije, autora Muhameda Bikića, govori o legendarnom fudbaleru Željezničara Josipu Katalinskom koji je po mnogo čemu ostao upisan zlatnim slovima u analima tadašnjeg jugoslavenskog fudbala.
Obraćajući se onima koji ga najbolje poznaju, pratimo izvanrednu priču Edina Džeke - od teškog odrastanja u poslijeratnoj Bosni, do naslova prvaka u Njemačkoj i Engleskoj - prije nego što se etablirao kao jedan od najvećih strijelaca Rome.
U malom mjestu Doboj kod Kaknja, geografski u srcu Bosne i Hercegovine, od 1959. godine postoji nogometni klub kojeg su mještani nazvali FK Mladost. Decenijama su živjeli u anonimnosti. Mladost je nastupala u najnižim fudbalskim ligama, ali se to promijenilo. Klub sada nastupa u najvišem rangu - Premijer ligi BiH, te na svom terenu dočekuje slavne bosanskohercegovačke klubove poput Sarajeva i Željezničara. Klub je u svoje ruke preuzeo Mensur Mušija, lokalni farmaceutski biznismen. Svoje doživljaje s evropskih stadiona on želi prenijeti u malo mjesto s blizu 3000 stanovnika, ulažući s drugim sponzorima u igrački kadar i infrastrukturu. Da se sve, ipak, ne može kupiti novcem svjedoči i pogodak Harisa Dilavera u sudijskoj nadoknadi, koji klub uvodi u Premijer ligu. Pogodak kojim je ispisana historija kakvu ni najoptimističniji mještani Doboja kod Kaknja nisu mogli zamisliti.
Priča inspirisana penalom koji je na Mundijalu u Italiji izveo legendarni bh. nogometaš Faruk Hadžibegić. Njegov udarac odbranio je argentinski golman Goycoche i tako zaustavio put nogometaša Jugoslavije prema jednom od najvećih uspjeha te zemlje u nogometu. Umjesto slavlja navijača Jugoslavije, njihovu zajedničku državu zahvatio je krvavi rat i stradanje stanovništva. Ujedno, ovo je film o generaciji jugoslavenskih nogometaša koji su, poslije svega, ostali prijatelji koji dijele sjećanje na slavna vremena jugoslavenskog nogometa.
Priča Ivice Osima započela je u njegovom rodnom Sarajevu, a životni put ga je vodio preko Strasbourga, Beograda, Atine i Graza do dalekog Japana. Gdje god da je radio kao nogometni stručnjak, stekao je status sportske legende. "Švabo iz Sarajeva" govori o Ivici Osimu, o usponima i padovima, lijepim i teškim trenucima u njegovoj karijeri. Priča je to i o privrženosti porodici, Sarajevu, ali i ljubavi prema nogometu. Autor filma je poznati bosanskohercegovački sportski novinar Sabahudin Topalbećirević.
Petog juna 1998. godine na Olimpijskom stadionu Koševo, tri godine nakon rata, odigrano je finale prvog play-offa za nogometnog prvaka Bosne i Hercegovine. Bio je to derbi gradskih rivala FK Željezničar i FK Sarajevo. Pogotkom u završnici utakmice, junak te noći i junak ovog filma postao je Hadis Zubanović. Za navijače Fudbalskog kluba Željezničar ta je noć postala jedna od sarajevskih legendi i po svom je junaku dobila ime “Zubandan”. Ipak, dokumentarni film 'Zubandan' nije obična nogometna priča. To je priča o sarajevskim nogometašima, koji nisu izgubili volju za ozbiljnim bavljenjem sportom ni u najtežim ratnim vremenima, priča o volji pojedinca, koji, uprkos svim problemima, sluša instinkt i snagom volje ostvaruje svoje dječije snove o sportskom uspjehu.